Endüstri 4.0 için Dijital Çözümler

Dijital ekonominin hızlı gelişimi, beklentilerin yanı sıra tüketici davranışlarını da değiştiriyor. Bilgiye daha kolay erişim ve her araç modeli için sunulan sayısız seçenek sayesinde geleceğin akıllı müşterileri kişisel ihtiyaçlarına uygun bir otomobile karar vermeden önce çeşitliliği değerlendiriyor. Modern eğilimleri karşılamak için otomobil üreticilerinin üretim ve üretim proseslerini hızla gelişen pazar dinamiklerine uyarlamaları gerekiyor. Endüstri 4.0’ı başarıyla uygulayarak “akıllı müşterilerin” ihtiyaçlarını karşılamak için “akıllı fabrikalar” oluşturmaları mümkündür. Bunu yapmak için otomobil üreticilerinin, dijitalleşmeyi tüm proses zincirinde entegre etmeyi amaçlayan ve her seviyedeki tüm faaliyetleri içeren genel bir stratejisi olmalıdır.

Endüstri 4.0, proseslerin dijital dönüşümünü gerektiren yeni ve yenilikçi çözümler ister. Dijitalleşmenin faydaları çok büyük ve birçok OEM ve tedarikçi pazardaki rekabet güçlerinin ürün geliştirme proses zincirinin tamamına dijital dönüşümü adapte etme yeteneklerine bağlı olduğunu fark etti.

Endüstri 4.0 çok geniş bir teknoloji yelpazesini kapsar. AutoForm’un son 25 yıldaki uzmanlığı, sac metal şekillendirme proseslerinin tasarımı ve doğrulanmasında ve yakın zamanda da BiW montaj proseslerinde kullanıcıları desteklemek üzere uygulanmıştır. Bu bağlamda, ürün geliştirme ve mühendislik sürecinin Tam Süreç Dijitalleştirilmesi, AutoForm teknoloji gelişiminin odak noktası olmuştur. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde müşterilerle yapılan kapsamlı işbirliği ve görüşmeler, tam dijitalleşmenin başarılı bir şekilde uygulanması için önemli ön koşulların belirlenmesiylea sonuçlandı. Bu ön koşullar olan Üç Dijitalleşme Sütunu, herhangi bir dijitalleşme stratejisinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Üç sütundan biri olan Dijital Proses İkizi, endüstriyel seri üretim prosesleri için Endüstri 4.0 stratejilerinin uygulanmasında kilit bir rol oynar. Simülasyon teknolojisini kullanarak nedenselliklerin belirlenmesine ve üretim sonuçlarının öngörülmesine olanak tanır.